دوزخ

دوزخ یا به عبارت معروف ” جهنم ” مکانی در زندگی بعد از مرگ میباشد که افراد گناهکار و مجرم وارد آن میشوند. حالا یک سوال : افراد مجرم و گناهکار چگونه وارد دوزخ میشوند ؟

چطور مجرمان را وارد دوزخ میکنند؟

بدون شک، بردن آنها به سوى آتش دوزخ، توأم با تحقیر و ذلت و زجر و عذاب است، ولى در آیات مختلف قرآن، تعبیرات گوناگونى در این باره دیده مى شود :

در سوره «حاقه» مى خوانیم: «خُذُوهُ فَغُلُّوهُ * ثُمَّ الْجَحِیمَ صَلُّوهُ» (۱) «او را بگیرید و در غل و زنجیر کنید سپس در آتش دوزخ وارد سازید»

و در سوره «دخان» چنین آمده: «خُذُوهُ فَاعْتِلُوهُ إِلى سَواءِ الْجَحِیمِ»(۲) «او را بگیرید و با شدت به میان جهنم برانید»!

در آیات متعددى تعبیر به «سوق» و راندن شده است، مانند: آیه ۸۶ سوره «مریم»: «وَ نَسُوقُ الُْمجْرِمِینَ إِلى جَهَنَّمَ وِرْداً»؛ «مجرمان را (همچون شتران تشنه کامى که به سوى آبگاه مى روند) به سوى جهنم مى رانیم».

و به عکس، پرهیزکاران و متقین را با نهایت احترام و اکرام، به سوى بهشت مى برند، فرشتگان الهى به استقبال آنها مى شتابند، درهاى بهشت به روى آنها گشوده مى شود، خازنان بهشت به آنها سلام و خوش آمد مى گویند، و بشارت سکونت جاودان را در بهشت به آنها مى دهند.(۳) به این ترتیب، نه تنها «بهشت» و «دوزخ» کانون «مهر» و «قهر» خدا است، بلکه تشریفات ورود در هر یک از آنها نیز بیانگر همین معنى است.(۴)

پی نوشت :

۱٫ سوره حاقه، آیات ۳۰ و ۳۱
۲٫ سوره دخان، آیه ۴۷
۳٫ سوره زمر، آیه ۷۳٫
۴٫ تفسیر نمونه، ج ۲۲، ص ۴۳۴٫

منبع : انوار طاها

یک نظر بگذارید

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *

9,553 Spam Comments Blocked so far by Spam Free Wordpress